Ministerstwo Skarbu Państwa PARA WALUTOWA - Słownik -

Nawigacja

Jesteś tutaj

Słownik

PARA WALUTOWA

Stosunek wymiany jednej waluty do drugiej. Para walutowa Para walutowa Stosunek wymiany jednej waluty do drugiej. Para walutowa składa się z waluty bazowej oraz waluty kwotowanej i przedstawiana jest jako iloraz tych walut (np. EUR/USD). składa się z waluty bazowej oraz waluty kwotowanej i przedstawiana jest jako iloraz tych walut (np. EUR/USD).

Waluta bazowa znajduje się w liczniku ilorazu i jest walutą, w której dokonywana jest transakcja (np. kupno euro). Waluta kwotowana znajduje się w mianowniku ilorazu i jest walutą, w której transakcja jest rozliczana (np. kupno za dolary; para EUR/USD oznacza zatem kupno euro za dolary). Kupno pary walutowej oznacza kupno waluty bazowej i sprzedaż waluty kwotowanej. Kurs walutowy określa, ile waluty kwotowanej należy zapłacić za jedną jednostkę waluty bazowej. Podawany jest często w przybliżeniu do czterech miejsc po przecinku.

Najpopularniejszą parą walutową wśród inwestorów tworzą euro i dolar amerykański. Średni kurs pary walutowej EUR/USD na poziomie np. 1,3456 EUR/USD oznacza, że walutą bazową jest euro, a walutą kwotowaną dolar amerykański. Wartość 1 euro wynosi 1,3456 dolara (w przypadku kupna pary walutowej za jedno euro trzeba zapłacić 1,3456 dolara, a w przypadku sprzedaży pary walutowej ze sprzedaży jednego euro można uzyskać 1,3456 dolara).

Medatdane

Opublikowane przez: Kasia Baranowska
Autor: Kasia Baranowska
Ostatnia zmiana: 09.10.2014
do góry