Ministerstwo Skarbu Państwa W jaki sposób powstaje bańka spekulacyjna? - Giełda w pytaniach i odpowiedziach -

Nawigacja

Jesteś tutaj

Giełda w pytaniach i odpowiedziach

W jaki sposób powstaje bańka spekulacyjna?

O powstawaniu baniek spekulacyjnych mówimy wtedy, gdy duża część inwestorów zaczyna nabywać akcje lub inne towary, nie zwracając uwagi na ich rzeczywistą wartość. Takie zachowanie inwestorów przypomina często „owczy pęd”, w którym zdecydowana większość rynku nabywa aktywa Aktywa Ogół środków gospodarczych i składników majątkowych, którymi jednostka dysponuje w danym czasie, posiadających określoną wartość pieniężną. tylko dlatego, że ich ceny szybują w górę. Bańki spekulacyjne charakteryzują się gwałtownym wzrostem cen oraz równie gwałtownym ich spadkiem, który często jest określany „pęknięciem bańki” lub krachem.

Powstawania baniek spekulacyjnych nie można więc uzasadnić czynnikami ekonomiczno-finansowymi, ale głównie psychologicznymi. Bańka spekulacyjna powstaje w wyniku nieracjonalnych zachowań inwestorów, którymi kierują silne emocje. Głównymi emocjami panującymi na rynkach kapitałowych jest chciwość i strach. To właśnie chciwość jest przyczyną wszystkich baniek spekulacyjnych. To ona odpowiada za ostatni kryzys finansowy, bańkę internetową czy holenderską tulipomanię sprzed kilku wieków.

Mówiąc o zachowaniu rynku podczas bańki spekulacyjnej, możemy przytoczyć słowa Isaaka Newtona, który po stracie znacznej części swojego majątku zainwestowanego w Kompanię Mórz Południowych powiedział: „Mogę przewidzieć ruch gwiazd, ale nigdy szaleństwo człowieka”.

Jeśli chodzi o aktualną sytuację na rynkach, wielu analityków uważa, że znamiona bańki spekulacyjnej nosi sytuacja na giełdzie w Chinach. Indeks jednego z tamtejszych parkietów – Shanghai Composite – w ciągu roku poszybował w górę o 110 proc. (a w punkcie szczytowym rósł prawie o 150 proc.). Co ważne, w tym samym czasie gospodarka Państwa Środka wyraźnie hamuje – w 2014 r. dynamika wzrostu PKB wyniosła 7,4 proc. i była najniższa od 1990 r. O szale zakupowym świadczy liczba zakładanych rachunków maklerskich – przybywało ich w ostatnim czasie po kilka milionów na tydzień.

Kamil Majcher, dziennikarz Gazety Giełdy „Parkiet”

Medatdane

Opublikowane przez: Redaktor MSP
Autor:
Ostatnia zmiana: 20.05.2016
do góry