Ministerstwo Skarbu Państwa Pierwsze kroki - Dodatki w mediach - teksty edukacyjne -

Nawigacja

Jesteś tutaj

Dodatki w mediach - teksty edukacyjne

Pierwsze kroki

„Parkiet” przygotował kilka porad dla początkujących inwestorów.

Jak zacząć inwestować na GPW? Jak stawiać pierwsze kroki?

Naturalnym kierunkiem jest rozpoczęcie zabawy z giełdą od rachunku demo.Na początek wystarczy wejść np. na stronę www.gpwtrader.pl.

Znajdziemy tam internetową platformę inwestycyjną GPWtr@der, która służy  do nauki inwestowania w akcje i kontrakty terminowe notowane na warszawskim parkiecie. Nauka odbywa się w oparciu o wirtualne środki. To idealne narzędzie – zarówno dla inwestorów początkujących, jak i średniozaawansowanych (np. można przetestować strategie, sprawdzić odporność na stres itp.).

Pomocna może być także platforma e-learningowa Akcjonariatu Obywatelskiego., Po przejściu 11 kursów z podstaw inwestowania na giełdzie będziemy także przygotowani do wejścia na parkiet.

Literatura

Istotnym etapem edukacji inwestora jest sięganie po literaturę branżową. Warto korzystać jednocześnie z różnych szkół giełdowego rzemiosła. Biblią analizy technicznej jest książka autorstwa John J. Murph’ego pt. „Analiza techniczna rynków finansowych”. Z kolei fundamentaliści nie mogą pominąć książki „Inteligentny inwestor” Benjamina Grahama.

Prasa i portale branżowe

Kluczowym elementem edukacji inwestora jest sięganie po prasę branżową i zaglądanie na specjalistyczne portale. Znajdziemy tam aktualne analizy, komentarze oraz prognozy dotyczące poszczególnych spółek oraz perspektyw szerokiego rynku akcji.

Fora internetowe

Kolejnym krokiem jest szukanie porad w internecie. Istnieją liczne fora dyskusyjne, na których inwestorzy Inwestor Osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej lokująca własne lub powierzone środki finansowe w przedsięwzięcie albo przedsiębiorstwo w celu wypracowania bieżącego dochodu i osiągnięcia zysków kapitałowych. dzielą się swoimi przemyśleniami. Czy warto tam zaglądać?  Do wszelkiego rodzaju forów należy podchodzić z rezerwą, co nie oznacza, że są one bezwartościowe. Z pewnością nie należy jednak bezkrytycznie przyjmować wszystkich opinii, które znajdziemy w sieci.

Youtube

Źródłem giełdowych inspiracji może być portal YouTube. W popularnym serwisie wideo znajdziemy wiele nagrań o inwestowaniu, zarówno w oparciu o analizę techniczną jak i fundamentalną. Zasoby portalu zadowolą zarówno osoby, które nie odróżniają akcji od obligacji, jak i te, które stosują wyrafinowane narzędzia i strategie inwestycyjne.

Konkursy inwestycyjne

Poligonem doświadczalnym dla adeptów giełdy są wszelkiego rodzaju konkursy inwestycyjne. W warunkach konkursowych można zmierzyć się zarówno z samym sobą, jak i z innymi graczami. To bezcenna lekcja – i co najważniejsze – taka forma edukacji nic nie kosztuje.

Szkolenia stacjonarne i webinary

Warto również wspomnieć o seminariach i szkoleniach organizowanych przez domy maklerskie. W większości przypadków jedynym warunkiem bezpłatnego wzięcia udziału jest założenie konta u danego brokera (przy czym zazwyczaj prowadzenie konta jest darmowe). Brokerzy organizują zarówno szkolenia stacjonarne, jak i tzw. webinary w internecie.

Michał Błasiński, dziennikarz „Parkietu”

Medatdane

Opublikowane przez: Redaktor MSP
Autor:
Ostatnia zmiana: 17.05.2016
do góry