Ministerstwo Skarbu Państwa Oferty pierwotne - Dodatki w mediach - teksty edukacyjne -

Nawigacja

Jesteś tutaj

Dodatki w mediach - teksty edukacyjne

Oferty pierwotne

„Parkiet” przyjrzał się inwestowaniu w spółki debiutujące na giełdzie.

Oprócz rynku wtórnego, gdzie odbywa się właściwy handel akcjami spółek, istnieje jeszcze rynek pierwotny. Daje on inwestorom możliwość zakupu akcji w tzw. ofercie pierwotnej, czyli zanim jeszcze zadebiutują one na giełdzie. Firmy sprzedają w ten sposób akcje poszukując pieniędzy na dalszy rozwój biznesu. Jakie korzyści mogą płyną z tego dla inwestora?

Atrakcyjna cena zakupu

Dla inwestorów może to oznaczać okazję, ponieważ z reguły, by ich przyciągnąć i zebrać w ten sposób kapitał Kapitał Środki stanowiące własność inwestora, które są używane w celu pomnożenia posiadanego majątku. potrzebny na dalszy rozwój, spółka musi zaoferować atrakcyjną cenę. Praktyka rynkowa pokazuje, że najłatwiej przepłacić w trakcie rynkowej hossy, gdy popyt inwestorów na akcje jest największy. W tym okresie trzeba być szczególnie ostrożnym. Z kolei podczas rynkowej dekoniunktury to zwykle spółka musi bardziej zabiegać o względy inwestorów, więc oferowana inwestorom cena powinna być atrakcyjniejsza niż podczas hossy. Wówczas na udany debiut mogą liczyć jedynie najlepsze jakościowo spółki, o dobrych perspektywach na rozwój. Te słabsze z reguły niż znajdują tylu chętnych na swoje akcje.

Warto wczytać się w prospekt

Warto wcześniej dobrze prześwietlić taką spółkę pod kątem szans i zagrożeń, jakie przed nią stoją. Taką możliwość daje prospekt emisyjny. To dokument, który publikuje spółka zanim jeszcze ruszy oferta. Można w nim znaleźć wszystkie informacje na temat spółki, a więc strategię rozwoju firmy, prognozy finansowe, a także czynniki ryzyka związane z prowadzonym biznesem. Oczywiście informacje w nim zapisane nie są dla inwestora żadną gwarancją zysków. Warto więc dodatkowo podpatrzeć, jak radzą sobie obecni już na giełdzie konkurenci z branży. To może rozwiać nieco wątpliwości przynajmniej na temat branży , w której działa spółka.

Efektywna weryfikacja

Nieco mniejszym ryzykiem jest zakup akcji większych spółek. Wynika to z faktu, że tylko duże firmy są w stanie zainteresować sobą dużą liczbę analityków, co daje większe szanse na efektywną ocenę przez rynek zamierzeń spółki prezentowanych w prospekcie. W przypadku małych spółek inwestorzy Inwestor Osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej lokująca własne lub powierzone środki finansowe w przedsięwzięcie albo przedsiębiorstwo w celu wypracowania bieżącego dochodu i osiągnięcia zysków kapitałowych. mogą mięć problem z oceną zawartych w prospekcie prognoz i planów rozwojowych, które w skrajnych przypadkach mogą okazać się trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Czas gra na korzyść inwestora

Praktyka pokazuje nie warto się spieszyć z pozbywaniem się akcji zakupionych w ofercie pierwotnej. Wprawdzie zyski można wypracować już w dniu debiutu spółki na giełdzie, to z reguły, jeśli koniunktura rynkowa sprzyja, w długim terminie akcje spółek z obiecującymi perspektywami rozwoju mogą przynieść znacznie większe zyski. Nie bez znaczenia jest także dywidenda, która jest bardzo istotnym argumentem dla długoterminowych graczy.

Jacek Mysior, Parkiet

Medatdane

Opublikowane przez: Redaktor MSP
Autor:
Ostatnia zmiana: 17.05.2016
do góry