Ministerstwo Skarbu Państwa Polski Gaz Ziemny 2020 - Aktualności prasowe -

Nawigacja

Aktualności prasowe

Strona znajduje się w archiwum.

Polski Gaz Ziemny 2020

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski otworzył dziś (21 listopada 2012 r.) konferencję "Polski Gaz Ziemny 2020". To debata na temat poszukiwań i wydobycia rodzimego gazu ziemnego, szczególnie w kontekście perspektyw związanych ze złożami gazu łupkowego.

  • Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski
    Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski

Otwierając warszawską konferencję minister Budzanowski zauważył, że spotkanie odbywa się w bardzo ważnym momencie dla wydobywania złóż niekonwencjonalnych, ponieważ w tym samym czasie w Strasburgu trwa debata na temat tego nowego źródła energii. O znaczeniu debaty świadczy zaangażowanie w dyskusję aż czterech unijnych komisarzy. Jej wyniki będą istotne dla naszego kraju i zgromadzonych na dzisiejszej konferencji przedsiębiorców - mówił dziś minister skarbu.

W swoim wystąpieniu minister Budzanowski skupił się na regulacjach prawnych dedykowanych branży. Zapewnił, że Polski rząd traktuje wydobycie złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych w kategoriach prowzrostowych, a nie wyłącznie fiskalnych. Podczas konsultowania nowego prawa będziemy wsłuchiwać się w każdą uwagę, zarówno dotyczącą kwestii fiskalnych, jak i ułatwień inwestycyjnych. Prawo ma być elastyczne, takie żeby ułatwić inwestycje, a nie je utrudniać. Naszym celem jest zwiększenia wydobycia i rozwój gospodarki. Chcemy być konkurencyjni, jeśli chodzi o warunki inwestycyjne wobec innych krajów europejskich  – powiedział Mikołaj Budzanowski.

Konferencja "Polski Gaz Ziemny 2020 – Prawo, Podatki, Perspektywy" dotyczy trzech, obecnie najistotniejszych aspektów rozwoju rynku gazu ziemnego w Polsce:

• właściwego modelu regulacji w sektorze poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego w Polsce
• konsekwencji mechanizmów podatkowych dla dynamiki rozwoju branży
• najbliższych lat i wpływu promocji rozwoju rynku gazu ziemnego na polską gospodarkę

Organizatorem konferencji jest Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego. Jej partnerem jest Izba Gospodarcza Gazownictwa. Patronat honorowy nad  konferencją objęło Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Finansów. 

Medatdane

Opublikowane przez: Wojciech Konefał
Autor: Ministerstwo Skarbu Państwa
Ostatnia zmiana: 21.11.2012 21.11.2012 Wojciech Konefał
do góry